انتخاب لنز مناسب برای دوربین مدار بسته تحت شبکه (IP)

یکی از مهمترین قسمت های طراحی سیستم مداربسته انتخاب نوع لنز است. در همه دوربین ها و همینطور دوربین های مداربسته، «حسگر تصویر یا ccd» نور را توسط لنز دریافت و تبدیل به پالس های الکتریکی می کند و تحویل پردازنده اصلی دوربین می دهد.
پردازنده نیز پالس ها را تحلیل و تبدیل به تصویر قابل رویت می کند.
اگر نور مناسبی به ccd نرسد دوربین نمی تواند تصویر مناسبی ارائه بدهد. یعنی اگر از یک لنز بی کیفیت استفاده کنید تصویر مناسبی نخواهید داشت.
حتی اگر از یک دوربین فوق العاده با رزولوشن بسیار بالا استفاده شود، وقتی نور مناسبی از طرف لنزبه سمت ccd هدایت نشود، بطبع ccd نمی تواند تصویر مناسبی ارسال کند. چرا که کل نوری که به ccd می رسد از لنز عبور و در صورت نامناسب بودن لنز، خواص، شکست و چگونگی نور عبوری از آن تغییر کرده و بر اساس ورودی های ضعیف، تصویر نامناسبی را ارسال می کند.

 لنز دوربین مدار بسته تحت شبکه (IP Camera)


یکی از مهمترین معیارهای انتخاب دوربین مدار بسته تعیین لنز دوربین است. لنز در واقع زاویه دید دوربین را بر اساس فاصله کانونی مشخص می‌کند. لنزها به دو دسته ثابت و متغییر تقسیم می‌شوند:

لنز مناسب برای دوربین آی پی

لنز مورد نیاز برای یک دوربین IP/مگاپیکسلی بسیار متفاوت از لنز مورد نیاز برای یک دوربین آنالوگ قدیمی است. دوربین های با رزولوشن بالا، نیازمند لنزهایی با کیفیت بالاتر می باشند.

برای مثال، لازم است اندازه مکان سطح کانونی لنز در یک دوربین مداربسته مگاپیکسلی، قابل مقایسه و یا کوچکتر از اندازه پیکسل روی سنسور باشد. برای برآورده نمودن این موضوع، برای دوربین های مگاپیکسلی، المان های بیشتر و اجزایی با دقت بالاتر مورد نیاز است که باعث می شود آنها نسبت به دوربین های آنالوگ همتای خود، بسیار مقرون به صرفه تر باشد.

اندازه مکانی یک لنز مگاپیکسلی مورد نیاز برای تمرکز بهتر روی سنسورهای مگاپیکسلی، بسیار کوچکتر است. اندازه مکانی یک لنز استاندارد، اجازه تمرکز دقیق روی یک سنسور مگاپیکسلی را نمی دهد.

برخی تصور می کنند که همه آنچه لازم است برخی از افراد برای مشخص نمودن یک دوربین مگاپیکسلی، انجام دهند، تعیین یک لنز مگاپیکسلی می باشد. اگرچه این موضوع به این سادگی نیست و در بسیاری از موارد، اطمینان از اینکه لنزهای مورد نیاز، همان لنزهای پیشنهادی و ارائه شده باشند، می تواند کاملا دشوار باشد.

لنزثابت (بدون تغییر)

لنزهای ثابت لنزهایی هستند که به طور مشخص با فاصله کانونی ثابت ساخته می‌شوند. که عموماً فاصله کانونی لنزهای ثابت 3.6 میلیمتر است که زاویه دید تقریباً 70 درجه دارند. به طور کلی هرچقدر فاصله کانونی لنزکمتر باشد زاویه دید آن بیشتر خواهد بود.

لنز متغییر (وریفوکال)

لنزهای متغییر لنزهایی هستند که فاصله کانونی آنها قابل تغییر است. که بر اساس شرایط محیط بعد از نصب می توان زاویه ی دلخواه را با تغییر فاصله کانونی تنظیم نمود.
انتخاب لنز مناسب دوربین مداربسته
وقتی شما قصد به خرید دوربین مداربسته می کنید باید به چند نکته توجه خاصی داشته باشید.
زمان خرید شما با در نظر گرفتن محیط و نیاز کارفرما باید نوع دوربین مداربسته آنالوگ بودن یا دوربین مداربسته تحت شبکه بودن دوربین را مشخص نمایید,معمولا برای کارهای نظارتی از دوربین آنالوگ بیشتر استفاده می شود و برای موارد حفاظتی از دوربین مداربسته تحت شبکه استفاده می کنند.
بعد از انتخاب نوع دوربین نوبت به انخاب مدل دوربین و برند دوربین می باشد.نوع دوربین را می توانید از انواع دوربین مداربسته مطالعه کنید.
خوب به مهم ترین بخش در زمان خرید دوربین مداربسته می رسیم:
در دوربین مداربسته لنز یکی از مهم ترین قسمت دوربین مداربسته می باشد,در بازار دوربین های مختلف با لنزهای مختلف وجود دارد که به صورت زیر معرفی می شوند:
1-لنز واید(wide)
فاصله کانونی کمتر و تصویر عریض تری نسبت به لنزهای دیگر دارند
2-لنز تله(tele)
این لنز ها فاصله کانونی بیشتری نسبت به سایر لنزها دارند و از ظاهر کشیده تری برخوردارند
3-لنز نرمال(normal)
این لنز ها زاویه دید 50 الی 55 درجه را دارا می باشند
فاصله کانونی در لنزها خیلی مهم است زیرا مقدار نوری که ما در پروژه خود داریم می تواند برای یک دوربین زیاد باشد با کم باشد اکر نور به صورت صحیح به لنز دوربین نرسد تصویر ما یا تار شده یا سفید میشود.
انواع فاصله کانونی وزاویه دید در لنز ها متغیر است و نوع های مختلفی دارد .
معمولا به لنزهای 2.1 و 2.8 و 3.5 لنزهای واید گفته می شود.
به لنزهای 4 و 4.8 لنزهای نرمال گفته می شود.
به لنزهای 6 و 8 و 12 و 16 و 25 و 28 و 48 لنزهای تله گفته می شود.
البته برای بهتر انتخاب کردن شما نیاز به کمی تجربه نیز در این کار دارید که با چند بار خرید دوربین مداربسته کاملا به انتخاب لنز مناسب دوربین مداربسته مسلط می شوید.

معمولا براي کارهاي نظارتي از دوربين آنالوگ بيشتر استفاده مي شود و براي موارد حفاظتي از دوربين مداربسته تحت شبکه استفاده مي کنند.

در دوربين هاي باکس لنز روي دوربين قرار ندارد و بايد به صورت جداگانه تهيه شود . اين دوربين ها داراي ديد در شب يا LED مادون قرمز نيستند و فقط از امکان تصوير برداري در لوکس پايين مي توانند در شب تصوير برداري کنند.
تقسیم بندی لنزهای دوربین مداربسته بر اساس مكانیزم كار و نوع كاربری :
1- لنزهای fix
2- لنزهای fix صنعتی
3-لنزهای fix مینی كمرا
4- لنزهای ) varifocal فاصله كانونی متغییر (
5-لنزهای ) motorize موتور دار (

فرض می كنیم از یك دوربین فوق العاده حرفه ای با رزولوشن بسیار بالا استفاده شود وقتی نور مناسبی از طرف لنزبه سمتccd هدایت نشود، به طبع ccd نمی تواند تصویر مناسبی ارسال كند چرا كه كل نوری كه به ccd می رسد از لنز عبور و در صورت نامناسب بودن لنز،خواص، شكست، چگونگی نور عبوری از آن تغییر كرده و لذا ccd بر اساس ورودی های غلط، تصویر نامناسبی را ارسال می كند .
بعد از انتخاب لنز مناسب از نظر كیفیت نوبت به انتخاب لنز مناسب و كارا از نظر زاویه و عمق دید می شود، یكی دیگر از مواردی كه در انتخاب لنز مهم است انتخاب لنز با فاصله كانونی مناسب است چرا كه فاصله كانونی لنز بیان گر زاویه و عمق دید لنز است كه هر چه این عدد (فاصله كانونی بر حسب میلی متر) بزرگتر باشد عمق دید لنز بیشتر و هر چه كوچكتر باشد زاویه دید لنز بیشتر است .
در تمامی لنز ها یك بخش به نام آیریز وجود دارد كه كار آن تنظیم نور عبوری از لنز (در محیط ها و ساعات مختلف شبانه روز) می باشد. در برخی از لنز ها، آیریز به صورت خود كار تنظیم می گردد (Auto iris) ودوربین هایی كه از این سری لنز ها استفاده می كنند قادر خواهند بود در تمامی ساعات شبانه روز تصویری كاملا واضح و ایده‌آل را به سرور ارسال كنند. در برخی دیگر از لنزها آیریز به صورت دستی تنظیم می گردد (manual iris) و دوربین هایی كه از این سری لنز ها استفاده می كندد فقط قادر خواهند بود در نوری تصویر شفاف و واضح ارائه دهند كه آیریز آن ها بر اساس آن تنظیم گشته است و با تغییر نور نسبت به میزان تغییر، تصویر از حالت عادی خارج می شود .

لنز های فیكس دوربین مداربسته تحت شبکه

لنزهایی هستند كه فاصله كانونی آنها كاملا ثابت بوده و به واسطه فاصله كانونی ثابت عمق و زاویه دید كاملا ثابتی را دارا می باشند. این لنزها با یك عدد برحسب میلی متر نشان داده می شود. مثلا لنز فیكس 2.8 mm و همان طور كه گفته شد این فاصله كانونی (2.8 mm) ، بیان گر زاویه دید (حدود 150 درجه) و عمق دید (حدود 8 متر) می باشد .
لازم به ذكر است لنز های فیكس (board mount ، cs mount) در مواقعی انتخاب می شوند كه زاویه و عمق دید مناسب دقیقا مشخص باشد .
لنزهای varyfocal دوربین مداربسته (فاصله كانونی متغییر)
این لنز ها دارای فاصله كانونی متغییر بوده و به واسطه این فاصله كانونی متغییر زاویه دید و عمق دید متغییری را در بازه فاصله كانونی دارا می باشند این سری از لنزها عموما با دو عدد فاصله كانونی معرفی می شوند .
مثلا لنز 5~50 كه فاصله كانونی آن از 5mm تا 50mm می باشد .
بزرگنمایی = فاصله كانونی/ مسافت
این لنزها در مواقعی انتخاب می شوند كه در هنگام طراحی اولیه قادر به انتخاب دقیق زاویه دید و عمق دید مناسب نباشیم و در این حالت به طبع نمی توان فاصله كانونی مناسب را انتخاب كرد. (نمی توان از یك لنز fix استفاده كرد) لذا برای انتخاب این فاصله كانونی نیاز به یك بازه‌ی فاصله كانونی است، كه لنزهای varifocal این بازه را در اختیار كاربران قرار می دهند .

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *