دوربین مدار بسته تحت شبکه بولت

با توجه به فراگير شدن فناوری شبکه های کامپيوتری بستری فراهم شد تا نسل جديد تجهيزات تصوير برداری بنام دوربین مداربسته تحت شبکه IP-Camera بوجود آيد. دوربین مداربسته تحت شبکه بر پايه استفاده از سيستم عامل لينوکس استوار گشته و از پروتکل های اينترنت در جهت ارسال تصاوير خود در قالب داده ها بر روی بستر شبکه بهره مي گيرند و در جهت مقاصد نظارتی و يا حفاظتی بکار می روند. استفاده از دوربين‌ مداربسته تحت شبکه به علت بالا رفتن قابليت ‌های آنها نسبت به گذشته روز به روز درحال افزايش است.

دوربین مداربسته تحت شبکه در واقع نوعی کامپيوتر کوچک نيز محسوب می شود. اين دوربين ها پس از دريافت اطلاعات تصاوير از حسگر آنها را به اطلاعات ديجيتال تبديل کرده و مطابق پروتکل های شبکه به شبکه می فرستند. وجود قسمت های تبديل کننده در اين دوربين ها باعث افزايش پيچيدگی و هزينه های انها شده است.
هر شرکت توليد کننده سيستم های دوربين مداربسته تحت شبکه پروتکلی مختص به خود را براي دوربين های توليد شده استفاده می کند. اين کار موجب می شود شما در يک سيستم مداربسته شبکه نتوانيد از چند دوربين با برند متفاوت برای يک سيستم يکپارچه استفاده کنيد. تنها راه استفاده از دوربين ها به اين صورت تطابق آنها با پروتکل Onvif است.

دوربین مداربسته تحت شبکه بولت


بولت یا Bullet یک واژه انگلیسی به معنای فشنگ میباشد. اصطلاح بولت (Bullet) به معنای گلوله یا لوله است. دوربین های بولت دوربین هایی با بدنه معمولا استوانه ای شکل و عموما فلزی هستند.

این اصطلاح در میان فعالان حوزه دوربین مداربسته به دوربین هایی اطلاق میگردد که سطح تماس آنها با محل نصب سطح عمودی میباشد.
وجه تسمیه این دوربینهای مداربسته شکل ظاهری آنها میباشد که به یک فشنگ شبیه میباشند و به همین دلیل آنها را دوربین بولت مینامند.
بولت بودن دوربین مداربسته یک ویژگی عمومی میباشد و دوربین های بولت در انواع باکس ، صنعتی ، دید در شب ، وریفوکال و آی پی در بازار یافت میشوند.

دوربین بولت وریفوکال چیست؟ (Varifocal)

واژه varifocal یک واژه انگلیسی به معنای “چند کانونی” میباشد.
این واژه در اصطلاح فعالان حوزه دوربین مداربسته به دوربین هایی اطلاق میگردد که دارای لنزی قابل تنظیم میباشند.
لنز دوربین های مداربسته معمولا ثابت هستند و در میان انواع لنزها ، لنز با فاصله کانونی ۳٫۶ میلیمتر بیشترین کاربرد و طبعا بیشترین فراوانی را در دوربین های مداربسته موجود در ایران دارد.
تفاوت دوربین های مداربسته با لنز ثابت و وریفوکال در این است که (معمولا) زیر دوربین های مداربسته وریفوکال دو پیچ جهت تنظیم لنز تعبیه شده است و عامل نصب میتواند صرفا به هنگام نصب دوربین این اندازه را تنظیم نماید و پس از آن کاربر تصویر ثابتی که یکبار توسط عامل نصب تنظیم شده است را مشاهده میکند.
هم اکنون دوربین های مداربسته وریفوکال در انواع بولت و دام با قابلیت دید در شب در بازار ایران موجود میباشند.

کاربرد دوربین های ip بولت

دوربین های بولت معمولا کاربردی بیرونی دارند. با توجه به ضد آب بودن بدنه (IP66 بودن) این دوربین ها و شکل خاصشان این دوربین های برای محیطهای بیرونی یا شرایط سخت آب و هوایی مناسب هستند.
این دوربین ها در کیفیت های متفاوتی به صورت شبکه و آنالوگ ساخته می شوند و از نظر کیفیت تصویر محدودیتی ندارند. توجه داشته باشید که ضد آب بودن دوربین بولت به معنای امکان غوطه ور کردن آن در آب نیست.

دید در شب دوربین های بولت

دوربین های بولت عموما دارای دید در شب IR هستند. این دوربین های معمولا دید در شبی با برد نسبتا بالا دارند. برد دید در شب این دوربین ها به تعداد و نوع LEDهای تعبیه شده بر روی دوربین وابسته است. توجه داشته باشید که برد دید در شب نوشته شده در کاتالوگ دوربین ها به بالاترین برد پرتاب نور دوربین اشاره دارد و الزاما مشخص کننده برد مفید دید در شب دوربین نیست.

زاویه دید دوربین بولت

دوربین های بولت از نظر نوع لنز به دو دسته لنز ثابت (Fixed lens) و لنز وریفوکال (Varifocal Lens) تقسیم می شوند. دوربین های بولت با لنز ثابت معمولا با لنز 3.6(~70 درجه)، 6(50 درجه) یا 12(25 درجه) میلیمتر ساخته می شوند و دوربین های بولت وریفوکال معمولا لنز 3-9(~35 تا 80 درجه) میلیمتر یا 2.8-12 (~25 تا 85 درجه) میلیمتر دارند.
از این دوربین ها معمولا در فضاهای خارجی استفاده می شود و دارای لنز ثابت و در برخی مدل ها لنز متغییر یا وریفوکال می باشند.
از دوربین های بولت به دلیل محفظه فلزی که دارند می توان در هر شرایط محیطی و آب و هوایی استفاده نمود.

تفاوت دوربین های مدار بسته تحت شبکه بولت و دام


امروزه دوربین های تفنگی Bullet cameras و دوربین های گنبدی Dome cameras شکل متداول ترین نوع دوربین های مورد استفاده برای کاربری های خانگی و اداری هستند. نصب هر دو آسان و کنترل پذیر بوده و این امکان را برای کاربر فراهم می سازد تا کنترل کاملی بر مناطق تحت نظارت با هر اندازه ای، داشته باشند. دوربین های تفنگی همانطور که از نامشان پیداست مانند لوله تفنگ بوده، در حالی که دوربین های گنبدی دارای شکل گنبدی مدور هستند که تقریبا بزرگترین تفاوت بین آنهاست.
از نظر عملکردی، هر دو نوع دوربین دارای شباهت های بسیاری هستند، اما تفاوت های کوچکی نیز وجود دارند که برای کاربرد خاصی که شما دنبالش هستید، می تواند اهمیت فراوانی داشته باشد.

نصب و راه اندازی دوربین ها

نصب و راه اندازی دوربین های بولت (تفنگی) بسیار آسان تر است زیرا این دوربین ها دارای گیره نصب هستند و تنها کاری که شما باید انجام دهید این است که آن را به دیوار متصل کنید. پس از نصب، شما می توانید دوربین را حرکت دهید تا هر منطقه ای را که می خواهید تحت پوشش قرار دهید. نصب دوربین های دام (گنبدی) پیچیده تر است اما برای نصبشان کار زیادی لازم نیست.

محل دوربین های مدار بسته

از هر دو دوربین تفنگی و گنبدی می توان در داخل ساختمان استفاده کرد اما دوربین های گنبدی به دلیل ناهمگونی کمتر با محیط، مناسب تر هستند. اگر به دنبال دوربینی براق و زیبا هستید که بدون تغییرات زیاد، با دکور ساختمان یا خانه مطابقت داشته باشد، یک دوربین گنبدی انتخاب معقولی است.
از طرف دیگر، دوربین های تفنگی معمولا ضد آب بوده و برد طولانی تری دارند و به همین دلیل برای مشاهده مناطق بزرگ مانند حیاط خلوت وسیع و پارکینگ مناسب هستند.

برد دوربین ها

محدوده ای که یک دوربین مدار بسته می تواند تحت پوشش قرار دهد، به ویژگی های اساسی دوربین بستگی دارد از جمله نوع چیپست، نوع لنز، محدوده دینامیکی گسترده، خط رزولوشن، اصلاح نور پس زمینه و کنترل بهره خودکار (Auto Gain Control).  دوربین های گنبدی شکل دارای لنزهای کوچکتری نسبت به دوربین های تفنگی (این نوع دوربین ها به واسطه شکل ظاهریشان می توانند لنز بزرگتری در خود جای دهند) هستند و این امر باعث می شود برای کاربردهایی با مسافت های طولانی زیاد مناسب نباشند.

سطح روشنایی

برای اطمینان از اینکه وجود نور در محیط عامل خیلی مهمی نیست، هم دوربین های تفنگی و هم دوربین های گنبدی شکل، ال ای دی های مادون قرمز دارند. با وجود یک ال ای دی مادون قرمز، وجود نور مناسب برای کارکرد دوربین تضمین می شود. در طول روز یا زمانی که نور کافی وجود دارد، لنزهای معمولی استفاده می شوند، اما هنگامی که دوربین نور ضعیف را در میدان دید حس کند، ال ای دی های مادون قرمز را برای ایجاد نور استفاده می کند.

آشکار یا مخفی؟

اگر به دنبال ترساندن خرابکارها و سارقین هستید، دوربین های تفنگی که برای عابران آشکارتر و بیشتر قابل رویت هستند مناسب خواهند بود. تشخیص دوربین های گنبدی کمی سخت تر است و اگر به دنبال نظارت مخفیانه هستید این دوربین ها انتخاب بهتری خواهند بود.
دوربین های دام مانند دوربین های بالت برجسته نیستند و نمی توان فهمید کجا را تصویربرداری می کنند چرا که تشخیص اینکه لنزها به کدام سمت هستند دشوار است.

دوام دوربین ها

دوربین های دام ، بخصوص آنهایی که با عنوان “مقاوم در برابر خرابی” (وندال) شناخته می شوند با اکثریت قاطع، آزمون دوام را برنده شدند. دوربین های گنبدی ” مقاوم در برابر خرابی ” بدنه ی با دوامی دارند که می توانند در برابر تکان خوردن تا خراب شدن مقاومت کنند. این نوع دوربین ها به خصوص برای مکان هایی که دسترسی به آنها آسان باشد مانند سقف کوتاه مناسب هستند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *