نحوه رکورد تصویر در دوربین های مدار بسته تحت شبکه

سخت افزار شبکه در زمینه دوربین مداربسته قیمت بالاتری نسبت به تجهیزات آنالوگ دارند و NVR هم از همین قانون پیروی میکند. NVR در واقع هم نقش ضبط کننده و هم پخش کننده تصاویر را برای دوربین مداربسته تحت شبکه IP بر عهده دارد. همانگونه که می دانید دی وی ار DVR امکان اتصال به دوربین مداربسته تحت شبکه به طور مستقیم را ندارد و در صورت نیاز می بایست از مبدل های شبکه به آنالوگ بهره برد که البته تاثیر نامطلوبی بر کیفیت تصاویر دوربین مداربسته می گذارند .از سوی دیگر دی وی ار DVR ها دارای محدودیت کیفیت ضبط تصاویر هم هستند و چنانچه کیفیت دوربین مداربسته شما خیلی بالا باشد نمی توانید از DVR برای نمایش یا ضبط تصاویر آن استفاده کنید. یادتان نرود وقتی که از دوربین مداربسته تحت شبکه استفاده می کنید استفاده از NVR لازم الاجراست. یکی دیگر از قابلیت های خوب NVR امکان قرار دادن بیش از یک NVR در طول شبکه است. شما می توانید در هر جایی که نیازمند دریافت تصاویر دوربین مداربسته هستید، می توانید با استفاده از IP دوربین مداربسته تحت شبکه و نصب یک NVR تصاویر را دریافت کنید. در صورت وجود دوربین مداربسته آنالوگ می توانید از مبدل های آنالوگ به شبکه که برای همین منظور ساخته شده اند استفاده کرده و دوربین مداربسته آنالوگ خود را به شبکه متصل کنید.

دستگاه NVR چیست؟


دستگاه NVR که به صورت “دستگاه ان وی آر” تلفظ می گردد، دستگاه ضبط تصاویر دوربین مداربسته و یا به عبارت دیگر رکوردر دوربین مداربسته در سیستم دوربین مداربسته تحت شبکه می باشد.
در سیستم دوربین مداربسته تحت شبکه، دوربین های مداربسته به دستگاه NVR متصل می شوند و از طریق این دستگاه ضبط ، پخش و یا انتقال تصویر دوربین مداربسته ممکن خواهد بود.
البته برای دوربین های تحت شبکه نیازی نیست که حتما دستگاه NVR به تعداد کانال هایش پورت شبکه داشته باشد.
برای یک سیستم دوربین مداربسته دیجیتال، می توان دوربین IP را ابتدا به سوئیچ متصل کرد، سپس از طریق سوئیچ تصویر دوربین آی پی را به دستگاه NVR یا سیستم ذخیره ساز تصاویر تحت شبکه انتقال داد.

 مزیت دستگاه ضبط تصویر NVR

از مزایای مهم دیگر دستگاه های  NVR این می باشد که بی نیاز به سیستم جانبی کامپیوتر بوده و به دلیل اینکه بیس این دستگاه ها بر پایه لینوکس بوده امکان افزایش فضای ذخیره سازی اطلاعات و تهیه پشتیبانی اطلاعات از تصاویر به صورت همزمان روی حافظه نوری مانندCD و DVD و … وجود دارد .
از جمله از مزیت های دیگر این روش Encoding این دستگاه ها می باشد و موجب شده که امنیت اطلاعات حفظ شود .

نام های دیگر دستگاه NVR

دستگاه NVR ممکن با نام های زیر در بازار سیستم های دوربین مداربسته معرفی گردند.
دستگاه ان وی آر
دستگاه ضبط تصاویر دیجیتال
دستگاه استند الون دیجیتال
دستگاه استند الون ان وی آر
دستگاه استند الون NVR
سیستم ذخیره ساز تحت شبکه
رکوردر تحت شبکه
رکوردر دیجیتال
دستگاه ضبط تصاویر دوربین آی پی
دستگاه استندالون تحت شبکه

وظایف دستگاه NVR

برخی وظایف اصلی دستگاه NVR به شرح زیر است:

ضبط تصاویر دوربین مداربسته تحت شبکه

از طریق دستگاه NVR میتوان تصاویر دوربین های مداربسته را (توسط هارد دیسک نصب شده در دستگاه) ضبط و مجددا بازبینی یا پشتیبان گیری کرد.
مشاهده تصاویر دوربین مداربسته به صورت یکپارچه:
با اتصال دستگاه NVR به نمایشگر شما می توانید تصویر تمامی دوربین ها را به صورت یکپارچه در یک صفحه ببینید.

تنظیم تصاویر و ضبط

دستگاه NVR به شما این امکان را میدهد که تصاویر را به صورت دلخواه خود تنظیم کنید. این تنظیمات شامل تنظیمات نور و رنگ، تنظیمات نوع و زمان بندی ضبط خواهد بود.
امکان اتصال به شبکه برای انتقال تصویر:
از طریق پورت LAN موجود بر روی دستگاه NVR می توانید تصاویر دوربین های خود را به محیط شبکه کامپیوتری وارد کرده و یا آنها را از طریق شبکه اینترنت ببینید.
البته بدون دستگاه NVR نیز امکان وجود دارد، ولی دستگاه NVR مدیریت دسترسی مناسب تری را برای تک تک دوربین ها ایجاد می کند.

HVR

شاید بارها نام دستگاههای DVR و NVR  را شنیده باشید اما این بین نام HVR درسیستمهای دوربین مداربستهکمی غریب به نظر می رسد. اچ وی آر مخفف کلمات HIBRID VIDEO RECORDER میباشد . HVR دستگاههی ما بین DVR و NVR است که توانایی این را دارد که کار هر دو این دو را انجام دهد. البته محدودیتهایی نیز دارد که نمی توان این دستگاهها را در حیطه آنالوگ یا آی پی حرفه ای دانست.
اما با تمام این حرفها HVR در نوع خود دستگاهی بی نظیر است که قادر است هم زمان چند کانال ورودی آنالوگ و چند کانال آی پی را هم زمان ضبط کند و تصاویر را به صورت زنده به نمایش در آورد. البته مشاهده چند کانال  با دوربین های IP مگاپیکسلی و چند کانال دوربین آنالوگ تی وی لاینی در یک صفحه ممکن است تفاوت این دو را بیش از پیش نمایان کند جلوه ی جالبی نداشته باشد ، زیرا با تبدیل آنالوگ به دیجیتال با کیفیت ترین دوربین آنالوگ در بهترین شرایط می تواند رزولوشنی به اندازه  0.4   مگا پیکسل ارائه نماید که قابل قیاس با دوربیسن 1 مگا پیکسلی نخواهد بود.
مهمترین عاملی که می تواند مشتریان را به سمت HVR بکشاند قیمت مناسب آن است که تقریبا نصف هزینه یک سیستم IP کامل و دو برابر سیستم آنالوگ کامل می باشد و مصارف این نوع دستگاه در شرکتها و فضاهای کوچک است که نیاز به دوربینی دارند که بتواند یک مکان را بسیار با کیفیت دریافت نماید.
از جمله محدودیتهای HVR تعداد محدود دوربین های آی پی و محدودیت در نوع این دوربینها می باشد که در برخی از این دستگاهها فقط می توان دو دوربین ای پی با رزولوشن محدود به دستگاه متصل نمود.

نرم افزار مدیریت تصاویر دوربین مداربسته تحت شبکه

این سرورهای سخت افزاری معمولا از ویندوز سرور و یا لینوکس سرور بهره مند می باشند.
در کنار این سیستم عامل ها نرم افزارهایی برای مدیریت و پردازش تصاویر در حال اجرا می باشند.
در اکثر موارد این نرم افزارهای مدیریت تصاویر رایگان نمی باشند و باید به ازای هر دوربین لایسنسی برای نرم افزار خریداری شود.
برخی از معروفترین این نرم افزارهای مدیریت تصاویر عبارتند از نرم افزار مدیریت تصاویر Genetec و نرم افزار مدیریت تصاویر Milestone و نرم افزار مدیریت تصاویر Seetec
از این نرم افزارها در کنار برخی ماژول های نرم افزاری دیگر برای مدیریت بهینه تصاویر و همچنین پردازش و پخش تصاویر دوربین ها در اتاق مانیتورینگ و اتاق کنترل استفاده می شود.

 استفاده از ضبط به صورت دستی یا برنامه ریزی شده در ساعات یا روزهای خاص (Schedule or Manual)

در این حالت می توانید ضبط تصاویر دوربین ها را خودتان کنترل و مدیریت کنید. با چند مثال ساده توضیح خواهم داد که این روش در چه مواقع و یا مکانهایی کاربرد دارد.
مثال یک:
فرض کنید دفتر کاری دارید که می خواهید پرسنل خود را کنترل کنید و ساعت کاری کارکنان نیز مشخص است شما می توانید روزها و ساعات کاری را در دستگاه ضبط تصاویر تان مشخص کنید و فقط این زمان ها تصاویر ضبط شوند و در مواقع دیگر که نیازی نیست؛ پروسه ضبط، جهت صرفه جویی در حجم و فضای هارد متوقف شود.
مثال دو:
شما در منزل شخصیتان به دلیل اینکه می خواهید خدمتکار یا پرستار منزلتان را کنترل کنید تصمیم به نصب دوربین مدار بسته گرفته اید. پس راه کاری که می توانید بکار گیرید که حریم خصوصیتان نیز حفظ شود استفاده از این حالت است، بطوری که ساعات مشخصی که آنها در منزلتان هستند را فقط ضبط کنید و مواقعی که خودتان در منزل هستید ضبط تصاویر متوقف باشد.

استفاده از ضبط فقط زمانی که حرکتی در جلوی دوربین صورت گیرد. (Motion Detect)

این حالت بیشترین برتری که دارد این است که صرفه جویی در حجم حافظه یا هاردی که بر روی دستگاه ضبط تصاویر قرار گرفته، می کند.
وقتی این حالت تنظیم شود دستگاه در ابتدا، آخرین تصویری که از دوربین مداربسته گرفته را در حافظه جانبی خود نگه می دارد. به محض اینکه حرکتی در جلوی دوربین اتفاق می افتد، با تصویر قبلی مقایسه، و در صورت تغییر آن بلافاصله (در کمتر از میلی ثانیه) شروع به ضبط تصاویر می کند. به نظرم یک مثال به روشن شدن موضوع کمک می کند.
فرض کنید در یک محیط اداری یا شرکت یا پارکینگ منزل، دوربین مدار بسته نصب کرده باشیم. آیا صحیح است که بطور شبانه روزی و ۲۴ ساعته تصاویر را ضبط کنیم؟
مسلماً خیر، چون بجز اینکه حجم هارد را درگیر کنیم و زمان ضبط تصاویر که اگر قرار است یک هارد ۲۰ روز را ضبط کند ما آن را به ۵ روز کاهش دهیم، این کار از منطق به دور است.
پس ما خاصیت Motion را در این مواقع فعال می کنیم و هر زمانی که حرکتی در جلوی دید دوربین مداربسته انجام شد آن موقع تصاویر ضبط شود، نگران از دست دادن اطلاعات نباشید چون هیچ تغییری که در مقابل دوربین اگر انجام شود از چشم دستگاه پنهان نمی ماند و ثبت می شود.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *