کاربرد های دوربین مدار بسته تحت شبکه IP

دوربین مدار بسته IP با نام های مستعار (دوربین IP، دوربین شبکه، دوربین امنیتی IP، وب کمIP و دوربین های اینترنتی) در صنعت تجاری شناخته شده و به فروش می رسد. در دوربین مدار بسته تحت شبکه اجازه دسترسی برای تصویر زنده یا ضبط شده از کامپیوتر، یا هر دستگاه متصل به شبکه کامپیوتری یا اینترنت فراهم گردیده، به طور مثال یک دوربین مدار بسته مستقر در شهر منچستر در لندن و دیگری در شهر گلاسگو، همگی قابل رویت برای شما از طریق کامپیوتر شخصی یا هر کامپیوتری است که به شبکه یا اینترنت شما وصل است. با خرید دوربین مدار بسته تحت شبکه، نظارت و کنترل دوربین های امنیتی خود را از هر مکانی از راه دور بر عهده خواهید داشت. نظارت از راه دور بر مکان های متعدد از یک ایستگاه مرکزی پتانسیل بالایی از صرفه جویی در هزینه ها را دربر داشته و این یکی از مزیت های انتخاب نوع IP با توجه به قیمت دوربین مدار بسته در قیاس با انواع دیگر دوربین های امنیتی خواهد بود.

کاربرد های دوربین های مدار بسته ip یا تحت شبکه


کاربرد دوربين هاي مداربسته ip آنجا نمود روشني پيدا مي کند که در پروژه هاي بزرگ بهينه سازي سيستم يک امتياز محسوب مي شود. اينکه چگونه تصاوير با حداقل کابل ارتباطي و با بالاترين کيفيت ممکن به مرکز نظارتي منتقل شود تنها از سيستم هاي تحت بستر شبکه بر مي آيد. امروزه يکي از دغدغه هاي مردم، عدم تمايل به وجود هرگونه سيم ارتباطيست. به همين دليل است که شرکت هاي جهان تمام تلاش خود را بر ارتباطات بيسيم متمرکز مي کنند.
در سيستم هاي مداربسته آنجا که نياز به کابل ارتباطي است دوربين هاي تحت شبکه مي توانند با ارتباطات سري و شبکه اي از افزايش تعداد سيم جلوگيري کنند. حال آنکه در بسياري از مواقع در دوربين هاي شبکه مي توان از ارتباط کاملا بي سيسم استفاده کرد.
ارتباط دوربين هاي مداربسته بيسيم از طريق ip بسيار مطمئن تر و امن تر است. برخلاف دوربين هاي آنالوگ که نگراني است ربوده شدن تصاوير توسط هر فرد مبتدي توسط دريافت امواج آنالوگ وجود داشت در سيستم هاي بستر شبکه امکان کد گذاري امنيت بالايي را براي آن فراهم مي کند. ضمن اينکه ارتباط بيسيم ديجيتال و تحت شبکه بدون افت کيفيت تصوير و صداست و امواج نويز بر کيفيت تصوير بي تاثير است.
بحث دوربين هاي تحت شبکه آي پي همسان با بحث بر سر شبکه هاي کامپيوتري بسيار گسترده و پيچيده است. اما ارتباط شبکه با دوربين هاي آي پي هر پيشرفت مرتبط با شبکه را نير بر دوربين ها لحاظ مي کند. از آن جمله مي توان به يکي از آخرين پيشرفت هاي شبکه يعني power ove ethernet يا به اختصار poe اشاره کرد که اين قابليت دوربين هاي آي پي را نيز شامل شده است.
poe برق را در بستر شبکه مي فرستد و از کابل برق جداگانه فاکتور مي گيرد. در واقع دوربين هاي مداربسته ip با قابليت poe تصوير ، صدا و برق را تنها از طريق همان کابل شبکه منتقل مي کنند. که اين يک مزيت براي سيستم هاي تحت شبکه بشمار مي رود.

کاربرد اصلی و عمده دوربین های مداربسته در سیستم های حفاظتی است اما کاربرد های آن به سیستم های حفاظتی محدود نبوده و از آن فراتر میرود کاربردهایی از قبیل کاربردهای پلیسی ، نظامی، فضایی ،صنعتی ، کنترل ترافیک ، ارتباطات ویدیویی، و تصویر برداری نامحسوس.

جلوگیری از ارتکاب جرایم

کاربرد دوربین های مداربسته در جلوگیری از ارتکاب جرایم بسیار وسیع است. از جلوگیری از جرایم رانندگی تا جرایم جنایی. استفاده نامحسوس از دوربین های مخفی نیز بسیار رواج یافته است. بطور مثال می توان به دوربین های دستگاه های خود پرداز اشاره کرد که برای شناسایی جرایمی چون وارد کردن تصادفی رمز کارت اعتباری کاربرد دارد.

آخرین تحقیقات آماری از شهر های بزرگ آمریکا و انگلستان نشان می دهد بعد از نصب دوربین های مداربسته در پارکینگ ها 51 درصد از تعداد جرایم کاسته شده است. در فرودگاه ها میزان کاهش جرایم 23% و در سایر مراکز عمومی روی هم رفته این مقدار 7% بوده است.

کاربرد صنعتی

در کارخانجات صنعتی نیز از دوربین های مداربسته در محل ها یا مراحلی از کار که حضور فیزیکی انسان خطرناک،دشوار یا حتی غیر ممکن است نیز بهره گرفته می شود. در کارخانجاتی مثل کارخانجات شیمیایی یا نیروگاه های هسته ای.در مراکز صنعتی استفاده از دوربین های اسکن خط تولید و دوربین های حرارتی رواج زیادی دارد.

کنترل ترافیک

امروزه در اکثر کشورهای جهان از دوربین های مداربسته برای کنترل ترافیک وسایل نقلیه در سطح گسترده ای استفاده می شود. از جمله کنترل میزان ترافیک در خیابان ها و ارسال اطلاعات توسط gps به رانندگانی که قصد عبور از مسیر آن خیابان ها را دارند.تحت نظارت قراردادن تصادفات و شناسایی جرایم رانندگی حداقل کاربرد های دوربین مداربسته در کنترل وسایل نقلیه هستند. شناسایی اتوماتیک پلاک خودروها از جمله آخرین دستاورد های دوربین های مداربسته در این بخش می باشند.

امنیت نقل و انتقالات

در نقل و انتقلات عمومی از دوربین مداربسته برای جلوگیری از حوادثی که ممکن است در اثر خارج از دید بودن محل صورت بگیرد استفاده می شود. بطور مثال در متروها از دوربین مداربسته برای کنترل درهای ورود و خروج مسافران به منظور اطمینان از اینکه مسافر از در عبور کرده است و یا موارد مشابه آن در اتوبوس ها و قطارهای شهری.

کاربرد دوربین مداربسته تحت شبکه بی سیم

امروزه یکی از اصلی ترین مسائل و دغدغه های افراد این است که با کمترین سیم کشی به تصویربرداری بپردازند. به همین دلیل شرکت های تولید کننده دوربین مدار بسته تمام تلاش خود را کرده اند که دوربین مدار بسته ای بی سیم با کیفیت و امن را تولید کنند و ارتباطات بی سیم مناسبی را ایجاد نمایند. یکی از کاربردهای دوربین مدار بسته تحت شبکه ایجاد امنیت و اطمینان در انتقال تصویر برای افراد استفاده کننده از آن هاست. در این نوع از سیستم ها بدلیل قرار گیری در بستر شبکه امکان کدگذاری وجود دارد و همین قضیه سبب فراهم کردن امنیت در ارسال تصویر را سبب می شود.در دوربین های بی سیم تحت شبکه افت کیفیت تصویر و صدا وجود ندارد و امواج نویز بر آن ها بی تاثیر است.
مزایای دوربین مداربسته تحت شبکه بسیار زیاد است. در واقع ارزش اطلاعاتی در دوربین مداربسته تحت شبکه به ۱۵ مگاپیکسل یا حتی بیشتر می رسد و این در حالی است که در مقایسه حداکثر ارزش اطلاعاتی در دوربین مدار بسته آنالوگ معادل ۳۵ % درصد ارزش اطلاعاتی دوربین های مدار بسته تحت شبکه یا دیجیتال HD است.

نیازهای کاربردی و عملیاتی نا کارآمدی دوربین مدار بسته آنالوگ را در تشخیص چهره اجزای تصویری دوربین مداربسته در فواصل دورتر به اثبات رسانیده است. و این در حالی است که در مقایسه دوربین مدار بسته تحت شبکه مگاپیکسلی در تشخیص چهره و اجزای تصویر به مرور زمان بهتر عمل کرده اند. در واقع دوربین های مدار بسته تحت شبکه دیجتیال افت سیگنال خروجی که در دوربین های مدار بسته آنالوگ باعث افت کیفیت و رزولوشن تصویر دوربین مداربسته را باعث می شوند را نخواهند داشت.
در دوربین مدار بسته آنالوگ به دلیل برخورداری از استاندارد بسیار قدیمی CCIR رنگ ها و پارامترهای تصویری غیردقیق و متزلزل می باشند و این در حالی است که در دوربین های مدار بسته تحت شبکه یا دیجیتال به دلیل عدم استفاده از مبدل های تغییر دهنده ماهیت تصویر مدار بسته این مشکل مطلقا وجود ندارد.
در پیاده سازی پروژه های دوربین مداربسته بیسیم IP، امکان ارسال اطلاعات مربوط به چندین دوربین مداربسته بر روی یک کابل شبکه وجود خواهد داشت از این رو با استفاده از مدارات واسط سوئیچ امکان سری سازی مسیرها جهت کاهش قابل توجه کابل مصرفی خوبی وجود دارد.

در واقع دوربین های مدار بسته تحت شبکه از مرکز قابل برنامه ریزی و کنترل دقیق می باشند. از این رو با بهره گیری از IP امکان ایجاد انواع قابلیت های کاربردی در ساختار شبکه و تنظیمات دوربین مدار بسته وجود دارد.
در دوربین مدار بسته تحت شبکه امکان تعبیه حافظه با برنامه ریزی خاص جهت ذخیره سازی موازی اطلاعات و نیل به درجه اطمینان بیشتر به خوبی وجود خواهد داشت.
نسبت طول و عرض تصویر در دوربین مدار بسته آنالوگ ۴-۳ است و این در حالی است که در دوربین مدار بسته شبکه در شرایط عادی این نسبت ۱۶-۹ می باشد. از این رو با عنایت به اینکه اطلاعات تصویری بیشتر در جهت افقی مورد نیاز است ارزش نسبت به ۱۶-۹ به مراتب بیشتر از نسبت ۴-۳ است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *